Login: Password:
Remember me
Password not working or forgotten?
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.

Accept Reject Show me more information

Not logged in | Log in | Sign UpThematical Photos

Ostatnie tchnienie...

Zdjęcia zdekompletowanych autobusów w trakcie kasacji.

Photos

october 1982 - Warszawa, zajezdnia Chełmska. Berliety czekają na swój kres.
Author: Kelly
newser
Comments: 1

6 july 1984 - Warszawa, teren Zakładu Naprawy Tramwajów, zakątek przy spawalni. Pudło spalonego mokotowskiego wagonu 114 wystawione do pocięcia na złom. Rok wcześniej Dyrekcja MZK podjęła decyzję o rozpoczęciu kasacji tramwajów 13N od 1984 roku. Oczywiście nie mieliśmy o tym pojęcia. Nie wiedzieliśmy również, że w przeszłości w tym miejscu warsztatów dokonywano likwidacji tramwajów wycofanych z eksploatacji. Zastanawialiśmy się po co wystawiono tu akurat 114, który jeszcze do niedawna stał pod płotem na Mokotowie w pobliżu granicy z zajezdnią Woronicza. Mieliśmy nadzieję, że wagon ten zostanie odbudowany. W następnych dniach zaobserwowaliśmy spawacza, który metodycznie ciął pudło kawałek po kawałku aż zamieniło się w górę złomu. Wtedy zrozumieliśmy, że wagon zakończył żywot. Wagon 114 spalił się 08.10.1982 w alei Krakowskiej w pobliżu 17 Stycznia (obecnie Komitetu Obrony Robotników) na linii 2 (114+115).
Author: Kelly
newser
Comments: 3

12 august 1984 - Warszawa, Teren Zakładu Naprawy Tramwajów, na tyłach hali przy magazynie gazów technicznych (przez pracowników miejsce potocznie zwane „Syberią”) od strony skrzyżowania Siedmiogrodzka - Karolkowa. Wybebeszone pudło praskiego wagonu 511 przygotowane do pocięcia na złom. Niespodziewane rozpoczęcie kasacji 13N w 1984 roku, znacznie wyprzedzające dostawy nowych 105Na, mocno nas zaskoczyło. Nie zdążyliśmy sfotografować na mieście wszystkich wytypowanych do skreślenia wagonów, a zwłaszcza tych co poległy pierwsze. Co było robić? Wykorzystując brak ogrodzenia (trwała wtedy wymiana starego żelbetonowego na to wysokie panelowe, które stoi do dzisiaj), w niedzielne popołudnie, stąpając cichutko i ostrożnie jak koty, przekroczyliśmy magiczną linię i znalazłszy się w innym świecie, urządziliśmy sesję fotograficzną tego co zostało z 511. Zakładaliśmy, że Służba Ochrony Mienia Zakładu T-3 choć niekoniecznie w niedzielę, to jednak ma szczególne baczenie na to miejsce, więc oczy i uszy mieliśmy wszędzie. Kiedy gdzieś od strony hali doszło nas jak gdyby ujadanie psa, stwierdziliśmy że czas się zbierać… Z wyjściem na ulicę też jednak trzeba było uważać, bo ze względu na bliskie sąsiedztwo garaży pojazdów Milicji, można się było „naciąć” na jadący radiowóz lub „Nyskę”. Ostatecznie jednak się udało.
Author: Kelly
newser
Comments: 4

20 august 1984 - Warszawa, teren Zakładu Naprawy Tramwajów, przy spawalni. Do pocięcia na złom wystawiono kolejne pudło 13N, ze średnią skrzynką filmu, charakterystycznie zderzone z tyłu. Korzystając z trwającej wymiany ogrodzenia, można było je dokładnie obejrzeć i sfotografować. Bez trudu rozpoznałem żoliborski wagon 753, który od 26. lipca 1983 roku stał, i ogołocony z części niszczał na terenie swojej macierzystej zajezdni, po najechaniu na tył przez praski wagon 514. Sęk w tym, że to pudło miało zamalowane wszystkie numery taborowe, a na prawym boku za pierwszymi drzwiami ktoś napisał kredą „503 Włodek”. Wtedy myślałem, ze to jakiś żart: ktoś chciał ochrzcić takim imieniem wagon przed złomowaniem, czy jak? Wiele lat później dowiedziałem się, że w ZNT pracował w tamtym czasie człowiek o nazwisku Włodek i do jego obowiązków należało między innymi nadzorowanie likwidacji pudeł kasacyjnych tramwajów.
Pudło widoczne na zdjęciu złomowano w dniach 21-23.08.1984 jako 503. Dzięki tej podmianie najstarszy 13N otrzymał drugie życie jako wyremontowany po zderzeniu 753”. Podmiany pudeł kasacyjnych z remontowanymi miały stać się stać w następnych latach stałym i częstym procederem w ZNT. Szczęśliwie wszystkie udało się ustalić.

Author: Kelly
newser
25 august 1984 - Warszawa, teren Zakładu Naprawy Tramwajów, przy spawalni. Wagonu 523 nie zdążyliśmy sfotografować na mieście, gdyż w 1984 roku został skasowany jako jeden z pierwszych. Nie pozostało nic innego jak utrwalić jego pudło wystawione do pocięcia na złom. W oczy rzuca się brak skrzynki tablicy kierunkowej (została obcięta) oraz nacięcia palnikiem tylnej części dachu. Postępuje budowa nowego ogrodzenia warsztatów. Pudło 523 pocięto na złom w dniach 25-28.08.1984.
Author: Kelly
newser
17 november 1984 - Warszawa, teren Zakładu Naprawy Tramwajów. Zakątek przy spawalni zwany przez pracowników Syberią. Pudło praskiego wagonu 16 wystawione do pocięcia na złom. Po zbudowaniu nowego wysokiego płotu, otaczającego tą część warsztatów, skończyła się możliwość fotografowania złomowanych wagonów przez otwory w betonowym płocie. Zaryzykowałem wsunięcie obiektywu przez szczelinę na dole, między przęsłem ogrodzenia a podmurówką. Kierunek określiłem trochę na oślep. Nacisnąłem migawkę i…. proszę co wyszło. Wagon 16 miał ostatnią Naprawę Główną I w maju 1979 roku. Został zdjęty ze stanu MZK 10.10.1984. Likwidacja pudła nastąpiła w dniach 19-20.11.1984. W ostatnich dwóch latach eksploatacji jeździł na wózkach od 105N.
Author: Kelly
newser
25 november 1984 - Warszawa, Zakład Naprawy Tramwajów, zakątek przy spawalni. Pudło praskiego wagonu 1 wystawione do pocięcia na złom. Pudło pocięto w dniach 27-28.11 na spore kawałki, załadowano na samochód ciężarowy i wywieziono w nieznanym kierunku. Według najbardziej prawdopodobnej hipotezy – do Krakowa, gdzie wykorzystano je do odbudowy wagonów 102Na.
Author: Kelly
newser
19 september 1985 - Olsztyn, przejazd kolejowy na ul. Sielskiej. W czwartek, 19 września 1985 roku doszło do tragicznego w skutkach wypadku z udziałem autobusu olsztyńskiej komunikacji miejskiej. Około godziny 5:30 rano kierowca autobusu o numerze taborowym 545, który tego dnia obsługiwał linię nr 7, jadąc ulicą Sielską od strony Dajtek, wjechał na nie zamknięty szlabanami przejazd kolejowy. W tym samym momencie w tył autobusu z impetem uderzyła lokomotywa rozpędzonego pociągu towarowego. Autobus wleczony był po torowisku prawie 300 metrów. W chwilę później przednią część autobusu zmiażdżył drugi pociąg towarowy, który nadjechał z przeciwnego kierunku. W katastrofie śmierć poniosło 6 osób, 14 zostało rannych. Tego samego dnia wojewoda olsztyński Sergiusz Rubaczewski powołał specjalną komisję, której zadaniem było zbadanie przyczyn katastrofy. Skan zdjęcia chyba z gazety olsztyńskiej.
Author: Piotr

Comments: 23

30 july 1987 - Katowice, zajezdnia „Katowice” (wówczas nazywana także „Bogucice”). Wagon 102Na nr 116 po solidnym, czołowym dzwonie. Ewidentnie miał „bliskie spotkanie trzeciego stopnia” z wagonem 102N nr 141, razem z którym stał pod płotem. Uszkodzenia obu wagonów pasowały do siebie niczym puzzle. Enka w tle to wagon nr 8, który wtedy pełnił jeszcze formalnie rolę nauki jazdy.
Author: Kelly
newser
1991 - Wrocław, zajezdnia przy ul. Ślężnej Fot. Piotr Drab. Rok wykonania podany w przybliżeniu.
Author: paweldrab

Comments: 6

2 february 1992 - Na skupie złomu można znaleźć nawet takie rzeczy, ex WPKM Przemyśl, ex ZKM Przemyśl 192
Author: Marcin Łańko (su44)

Comments: 5

1993 - Poznań, zajezdnia Madalińskiego. Szczątki wagonu 110 po tragicznym wypadku na skrzyżowaniu ul. Pamiątkowej i 28 Czerwca 1956 r. Fot. Alexander Weber, zgoda na dodanie jest.
Author: Krzysztof_J

Comments: 3

june 1994 - Tomaszów Mazowiecki, ul. Warszawska, zajezdnia MZK Tomaszów Mazowiecki. Peerka po śmiertelnym wypadku z pociągiem. Fotka z archiwum MZK Tomaszów Mazowiecki.
Author: Krzychu
edytordriverNaczelna pierdoła galerii
Comments: 5

11 april 1995 - Warszawa, teren zakładu R-3 Mokotów. Zdjęcie z cyklu "uzupełnianie braków na TWB" :) Wagon #352 oczekuje w kącie zajezdni na wywiezienie na złom (via T-3). Prawie pół roku wcześniej został najechany przez wóz #804, który tym samym "wydał" na niego wyrok, ponieważ całkowitemu zniszczeniu uległ tył wagonu (widać to nawet na focie). Warto zwrócić również uwagę na średni "film" - wówczas jeszcze sporo wozów je posiadało. Wagon #352 skreślono ze stanu TW niemal dokładnie 3 miesiące później (bez jednego dnia) od momentu wykonania tego zdjęcia.
Author: lipton
edytorProfesional
Comments: 6

3 february 1996 - Warszawa, Zajezdnia R-6 "Redutowa" (drugi plac). Dawny 1655 po przeniesieniu na Redutową nie przejeździł nawet pół roku.
Author: Nodzyk

3 february 1996 - Warszawa, Zajezdnia R-6 "Redutowa" (drugi plac). Tak, sam zadaję sobie to pytanie czemu nie sfotografowałem tego po prawej.
Author: Nodzyk

Comments: 5

3 february 1996 - Warszawa, Zajezdnia R-6 "Redutowa" (drugi plac). Po otrzymaniu serii wozów z Pożarowej i Stalowej drugi plac R-6 tradycyjnie zmienił się w składzik rzeczy niepotrzebnych.
Author: Nodzyk

5 february 1996 - Warszawa, Zajezdnia R-10 Ostrobramska. Wraz z dostawą pierwszych ikarusów serii 55xx zapełnił się zakładowy kącik kasacyjny. Oprócz jednego z pierwszych składaków 2542 w odstawkę poszły też takie znamienite okazy jak 1220, 1230, 1328 i 2582.
Author: Nodzyk

Comments: 1

16 february 1996 - Warszawa, zajezdnia Stalowa. Ostatnie chwile 1058, skreślonego już w styczniu ze stanu.
Author: Kelly
newser
Comments: 1

19 february 1996 - Warszawa, Zajezdnia R-11 Kleszczowa. Razem ze składakami swój żywot postanowił zakończyć 625. A 662 tylko udaje martwego, w czym pomaga mu wyjątkowo wówczas śnieżna końcówka zimy. Pojeździł jeszcze półtora roku.
Author: Nodzyk

Comments: 1

19 february 1996 - Warszawa, Zajezdnia R-11 Kleszczowa. Tylna sekcja (jakieś 3-4 lata starsza niż przednia) rozpada się w oczach. A jeszcze kilka tygodni wcześniej można było takim niedogrzanym dinozaurem odbyć np. 75-minutową podróż 517 z Ursusa na Targówek.
Author: Nodzyk

19 february 1996 - Warszawa, Zajezdnia R-11 Kleszczowa. Zimowe spotkanie w Klubie Kanibala. Obok świeżo przybyły z remontu dawny 3064, teraz już jako 2637.
Author: Nodzyk

Comments: 2

19 february 1996 - Warszawa, Zajezdnia R-11 Kleszczowa. Składaki 2665 i 2716 tak sobie obumierały już od kilku miesięcy, a ich fragmenty dostawały drugie życie w innych wozach (z 2716 przydał się nawet narożnik). Po dostawie automatów 5510-5515 dołączyły do nich jeszcze 2674, 2702, 2703, 2707, 2708, 2709, 2728, 2731 i 2740. Na stanie R-11 zostało wówczas jeszcze 10 takich przegubów, które przetrwały do przyjścia serii 5710-5717.
Author: Nodzyk

Comments: 1

23 february 1996 - Warszawa, zajezdnia Woronicza. Oryginalna 84` sześć lat po NG doczekała się kasacji. Następcy tego numeru już nie było.
Author: Kelly
newser
23 february 1996 - Warszawa, zajezdnia Woronicza.
Author: Kelly
newser
1 march 1996 - Warszawa, ul. Włościańska. Jak widać po zdjęciu Nodzyka, ta solówka przestała około miesiąca jako składzik gratów i udała się w ostatnią drogę.
Author: Kelly
newser
Comments: 1

4 march 1996 - Warszawa, Zajezdnia R-5 Inflancka. W 1994 roku R-5 dostało w spadku po R-12 19 krótkich ikarusów. Starsze wozy z czasem pokasowano, a roczniki 1984 i 1985 wysłano do NG2, z jednym wyjątkiem - wóz 891 akurat poszedł na żyletki.
Author: Nodzyk

22 august 1997 - Gdańsk, baza Hallera. Trwają masowe kasacje w związku z dostawą N4016 i N4020.
Author: Krystian Jacobson
newseredytor
Comments: 10

august 1997 - Świerklaniec, ul. Parkowa - zajezdnia.
Author: gtasite

Comments: 2

1997 - Świerklaniec - zajezdnia PKM. Ostatnie chwile życia #1402.
Author: gtasite

Comments: 3

1997 - Herby, teren Scrapeny. Znalazłem na dysku skan z artykułu Życie po życiu z gazety Auto-Moto z roku 1997.
Author: Cacciamali

Comments: 5

1997 - Świerklaniec - zajezdnia PKM. Ostatnie godziny życia tego MANa.
Author: gtasite

Comments: 10

1997 - Świerklaniec - zajezdnia PKM. Ostatnie chwile #2090.
Author: gtasite

Comments: 5

16 june 1998 - Zakład Eksploatacji Autobusów R-13 Stalowa.
Author: ET22-1008

Comments: 5

16 june 1998 - Warszawa. ZEA Stalowa
Author: ET22-1008

Comments: 2

3 july 1998 - Słupsk, ul. Kopernika, zajezdnia MZK.
Ostatnie chwile jednego ze słupskich Ikarusów.

Author: empi
edytordriver
Comments: 8

3 august 1998 - Warszawa ZEA Stalowa.
Author: ET22-1008

28 december 1998 - Warszawa, zajezdnia Stalowa. Pierwsza warszawska solówka - ex 1 - nie osiągnęła pełnoletności, skasowano ją na 17 urodziny. Jeszcze goście wychodzą z imprezy.
Author: Kelly
newser
1998 - Legnica. Kasacja pierwszego z pięciu Ikarusów dostarczonych jako druga dostawa w 1984 roku (1036-1040). Zdjęcie wykonał i udostępnił miłosnik z Lubina "PR".
Author: remik
edytor
Comments: 20

1998 - Koszalin, Zajezdnia MZK. Zgoda na publikację zdjęcia jest.
Author: Flecik
driver
Comments: 1

1998 - Koszalin, Zajezdnia MZK. Zgoda na publikację zdjęcia jest.
Author: Flecik
driver
1998 - Warszawa . Teren Zajezdni R-13 Stalowa
Author: ET22-1008

Comments: 3

1998 - Warszawa. ZEA R-13 Stalowa.
Author: ET22-1008

Comments: 6

1998 - Zakład Eksploatacji Autobusów R-13 Stalowa. Skasowany w 1998 roku. W czasie przerzutów na Stalową w 1999 roku jego numer przejął wóz 1216. Po likwidacji Inflanckiej Stalowa musiała pozbyć się 9 solówek w tym 1605, który wrócił na Ostrobramską i jeździ teraz pod numerkiem 1242
Author: ET22-1008

16 february 1999 - Katowice zajezdnia. Fot. R. Bąk.
Author: Pyjter

Comments: 16

16 february 1999 - Katowice Zajezdnia. Fot. R. Bąk.
Author: Pyjter

Comments: 1

26 march 1999 - Warszawa, teren zajezdni R-3 Mokotów. W ramach uzupełniania braków taborowych na TWB, wrzucam takie oto popełnione ponad 11 lat temu foto. Zdjęcie wykonane na nieco ponad 2 miesiące przed skreśleniem tego wagonu ze stanu TW - zamiast niego możemy "się wozić" u-bootem #3017, bleee... Z tego co pamiętam, to wtedy wóz był już odstawiony... [opis zmieniony: jak ustalono w komentarzach, części (m.in. drzwi) do zabytkowej 'stodwójki' #42 szabrowano z innego wagonu 13N]
Author: lipton
edytorProfesional
Comments: 6

22 may 1999 - Lublin, zajezdnia Helenów. Jeszcze jedno foto ze słynnej wycieczki. Tym razem elektryczny ikar (skreślony ze stanu) od dupy strony w stosunku do foty Strasznego #112232 :-) Obok też już śp. #1820. I trzeci raz dziękuję JP za obrobienie fotki. Być może cdn. ;)
Author: lipton
edytorProfesional
Comments: 5

22 may 1999 - Lublin, zajezdnia Helenów. Coś z mojego skromnego archiwum - ziutek w postępowaniu kasacyjnym... Przy okazji debiut na TWB :D Podziękowania dla JP za obróbkę foty, bo inaczej pewnie nigdy by tu nie trafiła ;) Aha, a z mapką to strzelałem trochę :)
Author: lipton
edytorProfesional
Comments: 6

24 july 1999 - Kraków, teren zajezdni Nowa Huta. Kolejny debiut na TWB :) Zdaje się, że była to moja pierwsza "komunikacyjna" wizyta w grodzie Kraka. Na terenie nowohuckiej zajezdni zastałem 'stodwójkę' w wersji letniej ;) Zainteresowani mogą popatrzeć jak zbudowany jest środkowy wózek wagonów typu 102Na. Zdjęcie dodaję pod wóz #238, bo wedle ustaleń jest to właśnie tylna sekcja tego wagonu. Niemniej znawców tematu proszę o zweryfikowanie tej informacji! Zwłaszcza, że wagon #238 został skreślony ze stanu MPK w 1997 roku. Czemu więc przez dwa lata trzymano "w burakach" taką 'dupcię'? Rezerwa strategiczna na wypadek jakiegoś poważnego zderzenia?
Author: lipton
edytorProfesional
Comments: 15

24 july 1999 - Kraków, teren zajezdni Podgórze. Po zakończeniu eksploatacji liniowej tyrystor ten przez 4 lata służył jako wagon techniczny. Nie dorobił się jednak nigdy typowego dla wagonów gospodarczych pomarańczowego malowania :) Do końca swego żywota reklamował jedną z popularniejszych marek papierosów. W tle kolejny wagon 105NT - #1203. Czy on też był już wtedy odstawiony? Pozwoliłem sobie również dopisać datę kasacji tego wozu, bo nie wygląda na takiego co by jeszcze na miasto wyjechał...
Author: lipton
edytorProfesional
Comments: 1

11 december 1999 - Warszawa, zajezdnia Mokotów.
Author: Kelly
newser
11 december 1999 - Warszawa, zajezdnia Mokotów. Ostatnie chwile przed kasacją.
Author: Kelly
newser
1999 - Koszalin, Zajezdnia MZK. Zgoda na publikację zdjęcia jest.
Author: Flecik
driver
1999 - Koszalin, Zajezdnia MZK.
Mało kto wie, ale w Koszalinie były również dwa DABy serii IV. Zostały one zakupione w 1994 r. jeszcze za czasów prezesa Stanisława Stebnickiego. Niestety jak się okazało, były one w fatalnym stanie. Pracownicy warsztatu przez 5 lat próbowali coś z nich zrobić, ale nie wyszło. W 1999 r. zapadła decyzja o ich kasacji. Według zbiorów MZK, nie dostały one także żadnych numerów taborowych. Auta te zostały prawdopodobnie zakupione spod Łodzi. Zgoda na publikację zdjęcia jest.

Author: Flecik
driver
Comments: 3

1999 - Radom, zajezdnia MPK. Plejada gasnących gwiazd - ofiary trwających dostaw Neoplanów, których do końca 1999 roku były już 43 sztuki. Niestety nie widać jaką reklamę miał 708 - ktoś może pamięta? Reklamę MAKPOL z 746 dobrze pamiętam. Pierwszy od lewej 703.
Autorem zdjęcia jest Marcin Sobieniecki, któremu bardzo dziękuję za udostępnienie zbiorów :-)

Author: empi
edytordriver
Comments: 1

1999 - Toruń, zajezdnia. Ostatnia toruńska 803-ka podczas remontu, który jednak okazał sie kasacją... ;( Wagon był w tak złym stanie technicznym, że niestety nie doczekał się statusu zabytku. Parę dni później skończył pod palnikiem...
Author: lipton
edytorProfesional
Comments: 5

1999 - Zakład Eksploatacji Autobusów R-13 Stalowa. ex IKARUS 260.04 #1680.
Author: ET22-1008

Comments: 5

12 may 2000 - Chorzów Batory, zajezdnia. Stopiątka nr 4 na świecie podczas kasacji.
Author: memphis
edytor
Comments: 12

12 may 2000 - Chorzów Batory, zajezdnia. Ostatni wagon jaki nosił oznaczenie WPK Katowice. Ex 1183. Zdjęty ze stanu formalnie z dniem 21.06.1999, złomowany w 2001 roku w zajezdni Będzin (gdzie wcześniej służył jako dawca organów do remontowanego 4N 20).
Author: memphis
edytor
Comments: 2


Phototrans

Countries:
Manufacturers:

User Statistics:
Online: