Login: Password:
Remember me
Password not working or forgotten?
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.

Accept Reject Show me more information

Not logged in | Log in | Sign Up


MAN NG360 Lion`s City 19 EfficientHybrid #M-AN 7501

Details

NameMAN NG360 Lion`s City 19 EfficientHybrid
(MAN) MAN 19C/MAN Lion`s City (2016) (MAN D1556LOH10 265kW/360HP 9037cm3 E6) (Voith D864.6(4)) [2-2-2-0, 2-2-2-2]
VINWMA19CZZ6KF011083
Build Number19C0001
Built2019
Scrapped
Owners
2019MAN München
Registration Numbers
Year Of Get Year Of Remove Registration Plate
2019M-AN 7501
Other Information
12.2019

Photos

19 october 2019 - MAN Lion`s City 19, czyli przedłużony do 18,75 m autobus przegubowy, dzięki któremu zyskujemy dodatkowe 4 miejsca siedzące. Pojazd demonstracyjny wystawiany na Busworld posiada moduł EfficientHybrid, ale nie jest to "pełnoprawna" hybryda, taka jak Lion`s City Hybrid poprzedniej generacji, czy Urbino 12 hybrid.
Pojazd ze zdjęcia napędza 9-litrowy, 6-cylindrowy silnik MAN D1556 LOH, spełniający normę Euro 6d, o mocy 360 KM i maksymalnym momencie obrotowym 1600 Nm. Silnik jest połączony z 4-biegową skrzynią marki Voith. MAN oczywiście chwalił się również nowym silnikiem na stoisku, wskazując na jego zalety, takie jak uzyskanie większej o 10 KM mocy i większego o 150 Nm momentu obrotowego. Przestrzeń zajmowana przez silnik została zmniejszona dzięki zastosowaniu jednostopniowej turbosprężarki. Chłodzenie spalin w procesie recyrkulacji ma zapewnić niższy poziom zanieczyszczeń oraz cichszą pracę silnika. Zoptymalizowanie pierścieni tłoków zmniejsza zużycie oleju. Całkowitą wagę silnika udało się zredukować o 230 kg. Dalsza redukcja spalania jest możliwa dzięki zastosowaniu (jak to nazywają materiały reklamowe) "alternatorowi rozrusznika wału korbowego", czyli po prostu silnika elektrycznego, który jest zamontowany pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów w obudowie koła zamachowego i umożliwia prace w systemie Start-Stop.

Author: jakub.s
edytor
Comments: 9

19 october 2019 - Bruksela, Expo. O ile zewnętrznie nowy Lion`s kompletnie mi się nie podoba i bardzo mnie zawiódł, o tyle wnętrze tej generacji autobusów wygrywa ze wszystkimi, jeżeli chodzi o wygląd i wrażenie wysokiej jakości montażu oraz materiałów. Citaro C2 nawet nie ma startu do lwów.
MAN w nowej rodzinie autobusów miejskich oferuje montaż systemu o nazwie EfficientHybrid. Jak już wspomniałem pod poprzednim zdjęciem tego pojazdu, nie jest to "pełnoprawna" hybryda. Dlaczego tak napisałem? W typowej, szeregowej hybrydzie silnik spalinowy nie bierze udziału w przenoszeniu energii na oś napędową, zaś w hybrydzie MANa, dalej przenosi on energię poprzez skrzynię biegów, napędzając koła, dlatego dodatkowy napęd jest bardziej urządzeniem pomocniczym. Materiały MANa mówią o nowym alternatorze rozrusznika wału korbowego, a jest to po prostu silnik elektryczny, który jest zamontowany pomiędzy silnikiem spalinowym a skrzynią biegów w obudowie koła zamachowego. Rozłożony na główne podzespoły został zaprezentowany na targach i widać go przez szyby na zewnątrz Lion`sa.
Podczas zwalniania pojazdu, dochodzi do rekuperacji (odzyskiwania) energii, gdzie silnik elektryczny pracuje w zakresie pracy prądnicowej, a powstałe w tym procesie napięcie elektryczne ładuje superkondensatory, zabudowane na dachu i oparte na instalacji 48 V, a nie na wysokonapięciowej, jak np. w hybrydzie Solarisa. Superkondensatory są lepszym rozwiązaniem od tradycyjnej baterii, gdyż są bardziej odporne na częste ładowanie i rozładowywanie.
Podczas ruszania, zgromadzona w kondensatorach energia jest zamieniana z energii elektrycznej na energię mechaniczną poprzez wspomniany alternator rozrusznika wału korbowego (silnik elektryczny), w wyniku czego zmniejszamy zużycie paliwa w fazie pracy silnika spalinowego, wymagającej pokonania sporych oporów ruchu, poprzez odciążenie go. Dodatkowo, podczas postoju, z kondensatorów wspomagane jest zasilanie pokładowych układów elektrycznych, zwłaszcza gdy aktywny jest system Start/Stop. Na zużycie paliwa ma wpływ także masa pojazdu, a hybrydowy system w MANie jest wręcz kompaktowy i mało waży.
Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom, producent deklaruje o 16% mniejsze zużycie paliwa oraz inne aspekty ekologiczne, czyli redukcję hałasu i emisji spalin.

Author: jakub.s
edytor
Comments: 32


Phototrans

Maintenance Break

Man on the way/


In order to ensure an uninterrupted service environment, We are carrying out maintenance operations on its online services, including some changes, updates and service functions! We aim to minimize any disturbances resulting from the maintenance. Please check back here soon!

We look forward to your next check-in!