Login: Password:
Remember me
Password not working or forgotten?
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.

Accept Reject Show me more information

Not logged in | Log in | Sign Up


Konstal N #

Details

NameKonstal N
(Konstal)
VIN
Build Number
Built?
Scrapped?
Owners
?1991WPKM Szczecin
1991?MZK Szczecin

Photos

1967 - Szczecin, Brama Portowa. Zdjęcie lotnicze autorstwa Leonarda Dudleya, umieszczone na obwolucie albumu "Szczecin 1945 i dziś", Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1968. Widoczny stary układ torów przy Al. Niepodległości - pas zieleni był wtedy deptakiem. Na placu przy ul. Tkackiej brak jeszcze słynnego "grzybka" z kasami biletowymi i stanowiskiem dyspozytora sterującego zwrotnicami (dzisiaj grzybek jest częściowo rozebrany i zagrodzony metalowym płotem). Tworzenie trójskładów z dwiema doczepami zostało zakazane po 7 grudnia 1967 roku, po tragicznym wypadku takiego zestawu na ul. Wyszaka.
Author: Marconi

Comments: 15

1967 - Szczecin, plac Brama Portowa. Zdjęcie autorstwa Jerzego Bujnowskiego z albumu "Szczecin 1945 i dziś", Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1968. Lata tzw. "małej stabilizacji gomułkowskiej" - rozkwit budownictwa mieszkaniowego (ciasne ale własne), na dachach masowo wyrastają anteny telewizyjne, a "Totalizator Sportowy buduje obiekty sportowe". Tylko zamiast KFC funkcjonowały bary mleczne. Na zdjęciu widoczne stare, dwukierunkowe torowisko tramwajowe po prawej stronie Aleji Niepodległości. San H01 należał prawdopodobnie do jakiegoś zakładu pracy lub klubu sportowego - mimo powiększenia nie udało się tego odczytać.
Author: Marconi

Comments: 5

1967 - Szczecin, Nabrzeże Wieleckie. Trzej Królowie szczecińskiej (i polskiej) komunikacji zbiorowej lat sześćdziesiątych XX wieku - San, Jelcz i tramwaj z rodziny N. Najszybciej, bo w 1970 roku odpadły z tego towarzystwa Sany (wersje H01/25/27). Jelcze 272-MEX (w latach 1960-1969 również Skoda 706 RTO-MEX) "dawały radę" jeszcze do 1986 roku. A eNka -no cóż- na dobrą sprawę jeździ do dzisiaj... Most Długi bez torów tramwajowych (przerwa w kursowaniu tramwajów w latach 1965-1973), ale za to z konstrukcją podnoszenia środkowego przęsła (do 2000 roku). Zdjęcie z tzw. "rozkładówki"- druga, siłą rzeczy wykadrowana część panoramy obejmuje fragment "Starówki" i Zamek Książąt Pomorskich. Autor - Jerzy Bujnowski, album "Szczecin 1945 i Dziś", Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1968.
Author: Marconi

Comments: 3

1967 - Szczecin, ul. Niepodległości. I to by było na tyle, jeśli chodzi o zdjęcia z albumu "Szczecin 1945 i Dziś", Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1968 - fotografia autorstwa Jerzego Bujnowskiego. "Dziewiątka" i "Trójka" jeszcze na starym torowisku (dopiero na ul. 3 Maja tory przechodziły na pas środkowy, a stan taki trwał do pocz. lat siedemdziesiątych). Przechodnie z pewną taką nieśmiałością spoglądają na nadjeżdżające pojazdy, gdyż w tych latach przebywanie na przejściu dla pieszych wcale nie oznaczało bycia w pozycji uprzywilejowanej... Lata te przyniosły również pierwsze problemy z rozróżnieniem płci - zarówno dziewczyny jak i chłopcy nosili fryzury a'la Beatles, spodnie "rurki" i okulary w ciemnych oprawkach. W tym konkretnym przypadku ja jednak obstawiałbym motyw;)
Author: Marconi

Comments: 3

1971 - Szczecin, aleja Wojska Polskiego. Pocztówka wydana przez Biuro Wydawnicze "Ruch". Stempel na pocztówce wskazuje na rok 1972. Wtedy jeszcze istniało torowisko na ulicy Obrońców Stalingradu, na które zjazd widać w prawym dolnym rogu. Królestwo eNek.

Pocztówka ze zbiorów STMKM.

Author: mike_1994

Comments: 7

1975 - Szczecin, plac Żołnierza Polskiego / ulica Felczaka. Pocztówka wydana przez Krajową Agencję Wydawniczą. Po lewej stronie widoczny skład eNek, na tle pewnie nowego bloku. zaś w prawym dolnym roku jakiś bliżej mi nieznany mikrobusik przed UM.

Pocztówka ze zbiorów STMKM

Author: mike_1994

Comments: 7

1979 - Szczecin, aleja Wyzwolenia. Tramwaj mija siedzibę Zakładów Przemysłu Odzieżowego DANA, składającą się z części przedwojennej (zresztą też szyto tu wtedy ubrania) oraz późnogomółkowskiej dobudówki. Dobudówka ta została niedawno rozebrana, natomiast stara część czeka na nowego właściciela. Po lewej, na styku al. Wyzwolenia z ul. Odzieżową widoczna pompa wodna (jedna z 26-ściu zachowanych w mieście), pomalowana jeszcze na zielono - obecnie pompy mają barwy miejskie - niebiesko-bordowo-żółte). Skan z pocztówki z moich zbiorów, składającej się z pięciu małych zdjęć - stąd ten raster. Autorem zdjęć jest J. Makarewicz, wydawca - KAW, Warszawa 1980.
Author: Marconi

Comments: 2

1987 - Szczecin, ulica Jana z Kolna. Pocztówka wydana przez Krajową Agencję Wydawniczą.

Pocztówka ze zbiorów STMKM.

Author: mike_1994

Comments: 1


Phototrans

Countries:
Manufacturers:

User Statistics:
Online: