Not logged in | Log in | Sign Up
Fakt, trochę blade, zapewne kwestia mojej walki z balansem bieli i oświetleniem żarowym.
# # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # #
[[Grafika:4876-410.jpg|right|thumb|250px|[[Autobusy|Autobus]] linii [[410]] w [[Solidarności (aleja)|alei Solidarności]]]]
'''410''' – linia [[Autobusy warszawskie|autobusowa]] przyspieszona okresowa, łączy [[Groty]] ze [[Śródmieście|Śródmieściem]], przejechanie całej trasy zajmuje jej od 34 do 45 minut, kursuje tylko w dni powszednie, co 20 minut.
==Historia==
Linia powstała 9 maja [[1995]] roku, w wyniku wydzielenia z linii [[522]] okresowej linii zapewniającej połączenie ciągu ulicy {{ulica|Sobieskiego}} z [[Wola|Wolą]] i [[centrum]]. Wyruszała z [[Redutowa (przystanek)|Redutowej]] [[Górczewska (ulica)|Górczewską]], [[Solidarności (aleja)|aleją "Solidarności"]], [[Marszałkowska (ulica)|Marszałkowską]], [[Spacerowa (ulica na Mokotowie i w Śródmieściu)|Spacerową]], {{ulica|Sobieskiego}} i [[Wilanowska (aleja)|aleją Wilanowską]] na {{przystanek|Wilanów}}. W [[2002]] roku skierowaną ją przez [[Trasa Łazienkowska|Trasę Łazienkowską]] na {{przystanek|Gocław}}, a od 7 listopada [[2005]] roku zachodni kraniec linii znajdował się na pętli {{przystanek|Dworzec Zachodni}}. Linię zlikwidowano 1 września [[2006]] roku, w wyniku połączenia z przyspieszoną [[523]].
Linię ponownie uruchomiono [[Luty 2007|12 lutego]] [[2007]] roku na obecnej trasie, w wyniku połączenia linii [10]] i [[403]]. Manewr ten miał na celu stworzenie całodziennego przyspieszonego połączenia [[Targówek|Targówka]] ze stacją metra [[A-15 Ratusz Arsenał|Ratusz Arsenał]] oraz ograniczenia ruchu autobusowego na przeznaczonym do remontu [[Krakowskie Przedmieście (ulica)|Krakowskim Przedmieściu]]. {{3|15|2009}} w związku z [[Remont torowiska na Trasie W-Z|remontem Trasy W-Z]] linię skrócono do odcinka {{przystanek|Groty}} - {{przystanek|Bielańska}}. Po zakończeniu [[Remont torowiska na Trasie W-Z|remontu Trasy W-Z]] trasę lekko skorygowano w [[Śródmieście|Śródmieściu]] przenosząc przystanek krańcowy z ulicy [[Bielańska (ulica)|Bielańskiej]] pod [[Zachęta|Zachętę]] oraz uznano trasę skróconą jako stałą.
==Trasa==
''ostatnio zmieniana 16 marca 2009''
===Ulice===
'''{{przystanek|Groty}}''' – {{ulica|Hubala-Dobrzańskiego}} – {{ulica|Bolimowska}} (powrót: {{ulica|Bolimowska}} – {{ulica|Spychowska}} – {{ulica|Hubala-Dobrzańskiego}} – {{przystanek|Groty}}) – {{ulica|Kocjana}} – {{ulica|Kaliskiego}} – {{ulica|Radiowa}} – {{ulica|Powstańców Śląskich}} – {{ulica|Górczewska}} – {{ulica|Leszno}} – {{ulica|Okopowa}} – {{aleja|Solidarności}} – (powrót: {{aleja|Solidarności}} – {{ulica|Leszno}}) – {{aleja|Solidarności}} – {{plac|Bankowy}} – {{ulica|Senatorska}} – {{ulica|Wierzbowa| w Śródmieściu}} – {{plac|Piłsudskiego}} – {{ulica|Królewska}} – '''{{przystanek|Zachęta}}''' (powrót: {{ulica|Królewska}} – {{ulica|Marszałkowska}} – {{aleja|Solidarności}})
===Przystanki===
*'''{{przystanek|Groty}}'''
*''[[Zagłoby (przystanek na Bemowie)|Zagłoby]]'' ''(tylko w kierunku '''Grotów''')''
*''{{przystanek|Hubala-Dobrzańskiego}}'' ''(tylko w kierunku '''Grotów''')''
*''{{przystanek|Iskry}}'' ''(tylko w kierunku '''Grotów''')''
*{{przystanek|Podkowińska}} ''(tylko w kierunku '''Grotów''')''
*''{{przystanek|Arkadyjska}}''
*{{przystanek|Kocjana-Sądy}}
*''{{przystanek|Kartezjusza}}''
*''{{przystanek|Kocjana}}''
*{{przystanek|WAT}}
*{{przystanek|Archimedesa}}
*{{przystanek|Stare Bemowo}}
*{{przystanek|Radiowa-WAT}}
*{{przystanek|Radiowa}}
*''{{przystanek|Dywizjonu 303}}'' (''na czas zawieszenia '''linii [[20]]''''')
*{{przystanek|Kazubów}}
*{{przystanek|Bemowo-Ratusz}}
*{{przystanek|Konarskiego}}
*{{przystanek|Góralska}}
*{{przystanek|Jana Olbrachta}} ''(tylko w kierunku '''Zachęty''')''
*{{przystanek|Ciołka}} ''(tylko w kierunku '''Grotów''')''
*{{przystanek|Park Moczydło}} ''(tylko w kierunku '''Zachęty''')''
*{{przystanek|Płocka-Szpital}}
*{{przystanek|Wola-Ratusz}}
*{{przystanek|Kino Femina}}
*{{przystanek|Plac Bankowy}}
*{{przystanek|Plac Teatralny}} (''tylko w kierunku '''Zachęta''''')
*'''{{przystanek|Zachęta}}'''
==Linki zewnętrzne==
* [http://www.trasbus.com/liniabus410.htm Szczegółowa historia linii 410]
{{autobusy przyspieszone okresowe}}