Login: Password:
Remember me
Password not working or forgotten?
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.

Accept Reject Show me more information

Not logged in | Log in | Sign Up

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Lublin - sp. z o.o./

Jelcz PR110M #810

25 june 2005 - Lublin, rondo przy Leclercu (Boh. Monte Cassino/Wileńska/Zana). Ex autobus na 158 zbliża się do końcowego, jeszcze tylko 2 przystanki. Taki portret mi wyszedł, bo było pełno samochodów i innych śmieci w kadrze, więc trzeba było się tego pozbyć :)
Author: Łukasz Piotrowski

Comments: 4

31 january 2006 - Lublin, pętla na Majdanku.
Author: Bogumił Kadryll

Comments: 3

19 april 2006 - Lublin; Plac Bychawski. To były niezwykłe 2 minuty. Jechałem rowerem i najpierw na moich oczach pałąki zgubił 810, a 100m dalej 774 ;)
Author: Olo

Comments: 2

28 july 2006 - Lublin, ul. Królewska. Próbowałem jeszcze kadru z wozem który nie wjechał pod te drzewka ale ten podoba mi się bardziej:) Jak widać 810 długo nie cieszył się samym podkładem.
Author: Matteoo
driver
Comments: 1

27 september 2006 - Lublin, Al. Piłsudskiego.
Author: Łukasz Kuczewski
edytor
Comments: 3

1 april 2007 - Lublin, końcowy na ul. Zana.
Author: Matteoo
driver
28 june 2007 - Lublin, ul. Królewska. Wakacyjny wieczór na Starym Mieście.
Author: Lublinianin
driver
Comments: 3

26 september 2007 - Lublin, al. Racławickie. Peerę trudno uznać za udany trolejbus. Jej największą zaletą w momencie produkcji było chyba to, iż w ogóle powstała oraz iż znikła konieczność importu taboru zagranicznego. Trolejbus ten już w pierwotnych założeniach był arcyprosty: oporowostycznikowe sterowanie już w połowie lat 80-tych nie było rozwiązaniem na miarę czasu. W zasadzie początki stosowania tego rozwiązania sięgają lat międzywojennych. Zasada regulacji prędkości w takim pojeździe jest bardzo prosta - do obwodu silnika włącza się dodatkowe rezystancje, aby obniżyć napięcie na wirniku. Rezystancje są kolejno bocznikowane przez styczniki. Po odłączeniu rezystancji bocznikuje się jeszcze część uzwojenia stojanu, zmniejszając wzbudzenie - czyli pole magnetyczne wytwarzane przez uzwojenie stojanu, wzbudzające wirnik. Rozwiązanie to ma taką wadę, iż blisko jedna trzecia mocy rozruchu jest tracona na ciepło wytwarzane w opornikach. Tracona moc jest zależna od wielkości rezystancji oporników i od natężenia prądu. Drugą wadą PR110E jest silnik o niewielkiej mocy i niskiej jakości wykonania. Być może uzyskanoby trolejbus o lepszych osiągach, gdyby wykorzystano silniki czeskie (zastosowane zresztą w pierwszej gdyńskiej serii trolejbusów PR110 własnej produkcji). Obie wymienione cechy pojazdu składają się na niewielkie przyspieszenia rozruchu i niską prędkość maksymalną - ok 55 km/h.
Author: Jacek Pudło
edytor
Comments: 4

12 november 2007 - Lublin, ul. Wolska.
Author: Lublinianin
driver
Comments: 3

26 april 2008 - Lublin, aleja Piłsudskiego.
Author: Jelcz970

2 september 2009 - Lublin, Aleje Racławickie. A dodam coś akutalnego z nowego szkła. Nawierzchnia Racławickich pochodzi z lat 50. Dlategoteż jest tutaj tak nierówno. Kiedy doczekamy się remontu? Chyba nigdy...
Author: Lublinianin
driver
Comments: 4

Jelcz PR110M #811

28 july 2000 - Lublin, al. Kraśnicka.
Author: memphis
edytor
Comments: 10

20 august 2004 - Lublin, al. Kraśnicka. Z jakichś względów ogromną wagę przykładano w lubelskich trolejbusach do wyeksponowania numeru linii - tu widoczny aż w 3 miejscach. Od dawna otablicowanie trolejbusów i autobusów było odmienne.
Author: Jacek Pudło
edytor
13 april 2006 - Lublin, Majdanek. Oryginalne bębny - zwijacze linek odbieraków - nie miały żadnej blokady przed nagłym rozwinięciem, dodatkowo pierwotnie stosowane głowice odbieraków łatwo wypadały z przewodu przy szybkiej jeździe. W rezultacie pałąki po wypadnięciu z sieci - jak to się mówiło - wypałowaniu - uderzały we wszystko co popadnie - słupy, drzewa, wyginając się i koślawiąc. Typowy był więc widok pogiętych odbieraków tak jak tutaj. Zmieniło się to za sprawą wymiany odbieraków na laminatowe i głowic na nowoczesne Esko. Co do samego wozu to miał on dziwne, wyblakłe barwy, widać też ślady zaprawek, później zrealizowano naprawę główną tak że wóz trafił nawet na Ukrainę.
Author: Jacek Pudło
edytor
13 august 2006 - Lublin, zajezdnia Helenów. Tabor trolejbusowy zmienił się w Lublinie w ostatnich latach nie do poznania - z pojazdów konstrukcyjnie z lat 70. przesiedliśmy się aż 40 lat do przodu.
Author: Jacek Pudło
edytor
27 september 2006 - Lublin, zajezdnia Helenów.
Author: Łukasz Kuczewski
edytor
Comments: 1

13 april 2008 - Lublin, ul. Kunickiego. Według mnie najlepsze i najważniejsze są linie średnicowe, łączące prostą drogą duże dzielnice poprzez centrum z przeciwległymi dzielnicami miasta. Tezę tę potwierdza zresztą zeszłoroczne liczenie pasażerów. 160 byłoby taką dobrą linią, gdyby docierało nie na Chodźki, ale na Paderewskiego, obejmując również wschodnią część Czechowa.
Author: Jacek Pudło
edytor
Comments: 3

25 july 2008 - Lublin, Droga Męczenników Majdanka. Zmodernizowany Jelcz PR110E nie był tak klimatyczny, jak oryginalny z przodem i tyłem Berlieta, ale na obecne czasy taki też byłby bardzo cenny. Były to ostatnie miesiące 3-cyfrowych numerów trolejbusów przed dodaniem 3 z przodu w celu umożliwienia funkcjonowania biletów kupowanych przez telefon.
Author: Jacek Pudło
edytor
15 august 2008 - Lublin, Plac Dworcowy (Dworzec Główny PKP). Linia 150 już od dłuższego czasu nie kończy na Dworcowej tylko odrazu podjeżdża na początkowy. Końcowy na Dworcowej już nie istnieje. Debiut 811 w nowym malowaniu na TWB.
150 Dworzec Gł. PKP -> Węglin

Author: Fafik
driver

Jelcz PR110M #813

28 july 2000 - Lublin, ul. Zana.
Author: ikarus
edytordriver
Comments: 5

march 2003 - Lublin, ul. Filaretów.
Author: Michhh

3 june 2004 - Lublin, ul. Zana. Trolejbus linii 158 odjechał właśnie z przystanku początkowego Zana - ZUS i udaje się w podróż przez całe miasto do cmentarza na Majdanku. W dni powszednie na linii pojawia się sześć pojazdów, w soboty trzy całodzienne i jeden dodatek jednozmienny, a w niedziele trzy pojazdy bez dodatku.
Author: Łukasz Piotrowski

Comments: 5

2 october 2004 - Lublin, zajezdnia trolejbusowa Helenów. Tyle ostatnio starszych zdjęć na twb to i ja dodam coś sprzed lat. W 2004 r. na stanie MPK było 48 Jelczy PR110E i PR110T i nie zapowiadało się, że sytuacja w taborze trolejbusowym szybko się zmieni. Dziś peerek jest tylko 17, a słupski 501 jeździ w Łucku.
Author: Jacek Pudło
edytor
Comments: 3

26 march 2005 - Lublin, ul. Zana.
Author: Przemysław Żywicki

17 june 2006 - Lublin, zajezdnia trolejbusowa Helenów. Remonty PR110E wykonywano w 2 halach. Jedne w hali napraw Berlietów, zbudowanej na przełomie lat 70. i 80., a drugie w hali napraw bieżących widocznej na zdjęciu. Remont różniły się zakresem - te z hali NB były mniej kompleksowe. Na zdjęciu słupskie trolejbusy 813 i 814 podczas remontu. Trolejbusy na długie miesiące znikały w halach, by pojawić się znów na linii z odnowioną kratownicą, nową blacharką, świeżym lakierem i zwykle nową reklamą. Co typowe dla lubelskich remontów, zwykle nie wymieniano podsufitki.
Author: Jacek Pudło
edytor
30 december 2007 - Lublin, pętla Abramowice. Kolejny Trolej do kolekcji :) Podobają mi się te kasetki na dykty na lubelskich Peerkach, aż przypominają mi się łódzkie tramwaje za czasów PRL, czy migi (też miały tak kasetki). Tylko te wydają się jakieś większe.
Author: M.Wilu

Comments: 1

Jelcz PR110M #814

28 july 2000 - Lublin, ul. Królewska.
Author: memphis
edytor
Comments: 3

28 july 2000 - Lublin, ul. Królewska.
Author: ikarus
edytordriver
Comments: 1

3 november 2003 - Lublin, ul. Zana. Jelczyk w porannej mgiełce.
Author: Bogumił Kadryll

Comments: 1

30 december 2003 - Lublin, pętla Chodźki. Z prawej strony nieśmiało spogląda M11 #2077, a nad nim wysoko krąży ufo :P
Author: Przemysław Żywicki

Comments: 2

3 october 2004 - Lublin, al. Kraśnicka. Słupski 496. Niektóre słupskie trolejbusy wyróżniały się wnętrzem starego typu. Tutaj obudowy drzwi jeszcze w kolorze słupskim.
Author: Jacek Pudło
edytor
3 october 2004 - Lublin, pętla trolejbusowa Węglin. Jeśli chodzi o wygląd, to na lubelskich trolejbusach długo utrzymywały się wizualne standardy z lat 90. Przez pierwsze 10-lecie XXI wieku większość trolejbusów była w pstrokatych reklamach. Z czasem jedynie zwiększał się udział elementów naklejanych i wielkopowierzchniowych grafik.
Author: Jacek Pudło
edytor
20 may 2005 - Lublin, zajezdnia na Helenowie. Tak na dobry początek ostatniego tygodnia szkoły :D
Author: Bogumił Kadryll

Comments: 4

19 july 2005 - Lublin, al. Piłsudskiego. Scaliłem karty autobusów przebudowanych na trolejbusy. Zaleta jest taka, że mamy ładnie wpisane modernizacje i jak wejdziemy w kartę powyższego #814 to wyświetli się też foto jak był autobusem. Wada jest taka, że trzeba tych wozów szukać nie jak dotychczas na wykazie wśród trolejbusów, a wśród autobusów. Dodatkowo, jak wejdziemy w tabor PKT Gdynia to przebudowy wyświetlają się jako autobusy, a w zasadzie powinny to być trajtki.
Author: Jacek Pudło
edytor
Comments: 2

17 august 2005 - Lublin, al. Kraśnicka. Słupska peera w drodze na Zana na starej linii 150. W dokumentach kasacyjnych nr podwozia 10766, a w bazie wpisane 5745/6705.
Author: Jacek Pudło
edytor
Comments: 2

17 september 2005 - Lublin, Zejaznia na Helenowie. Jeszcze jedno foto tego wozu - mam nadzieje ze sie nie obrazicie :)
Author: Bogumił Kadryll

Comments: 2

8 april 2006 - Lublin, zajezdnia Helenów. Nic tylko dopisać się do słów Jacka Pudło z jego fotki #1826...
Author: Matteoo
driver
Comments: 6

8 april 2006 - Lublin, zajezdnia trolejbusowa Helenów. Trajtek który prawdopodobnie niebawem zostanie skasowany stoi w rzędzie trzech muszkieterów. Sorry za ten cień na przodzie ale tuż przed nim stał #785.
Author: Matteoo
driver
Comments: 4

5 may 2006 - Lublin, zajezdnia trolejbusowa Helenów. Odstawiony słupski trolejbus skasowano jeszcze w tym samym roku. W 2015 r. odeszła do historii po 55 latach użytkowania również zajezdnia na Helenowie. Obiekt, którego budowę rozpoczęto w 1957 r., użytkowany był częściowo od 1960 r. Ukończono go dopiero w 1963 r. Wcześniej trolejbusy stacjonowały na Garbarskiej. Przedwojenny budynek hali na Garbarskiej stoi zresztą do tej pory.
Author: Jacek Pudło
edytor
24 july 2006 - Lublin, złomowisko Kępa Auto Centrum. Kolejna słupska peerka kończy swój żywot. Przepraszam za dość ciasny kadr ale przed 814 stał Polonez skutecznie utrudniający zrobienie fotki;p
Author: Matteoo
driver
Comments: 1

Jelcz PR110M #900

22 may 1999 - Lublin, zajezdnia Helenów. Obecnie teren stacji benzynowej.
Pierwsza odsłona #900 :-)

Author: mzk804
newseredytor
Comments: 14

Phototrans

Countries:
Manufacturers:

User Statistics:
Online: