Login: Password:
Remember me
Password not working or forgotten?
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.

Accept Reject Show me more information

Not logged in | Log in | Sign Up

Miejskie Zakłady Komunikacyjne/

Chausson APH4x #201

1955 - Warszawa, pl. Inwalidów.
Zbiory NAC, autor: Zbyszko Siemaszko, sygnatura 3/51/0/6.20/173.

Author: NAC

Comments: 7

Chausson APH4x #282

1955 - Warszawa, okolice Huty, prawdopodobnie ul. Kasprowicza.
Zbiory NAC, autor: Zbyszko Siemaszko, sygnatura 3/51/0/6.20/170.

Author: NAC

Comments: 5

Chausson APH4x #283

april 1960 - Warszawa, ul. Korkowa. fot. Henryk Jurko, Tygodnik Stolica, Warszawa 10 kwietnia 1960.
Author: kamil_81

Comments: 2

Chausson APH4x #295

june 1954 - Fabryka Chausson rozpoczynała od produkcji chłodnic, a później skonstruowała własne nadwozie samonośne i rozpoczęła wykonywanie autobusów. Napęd pochodził od innych poddostawców. Nadwozie wykonane było z blachy stalowej spawanej elektrycznie. Karoseria posiadałap odwójne ścianki. Montaż wykonywano w Paryżu na 2 liniach montażowych. Autobus miał 44 miejsca siedzące i 21 stojących. Autobus posiadał wybitnie niską masę własną, wynoszącą 5 ton. Oś przednia wykonana była z blachy stalowej. Napęd zapewniał 4-cylindrowy silnik Diesla Panhard & Levassor o mocy 80 KM. Skrzynia biegów była 4-biegowa, produkcji Ronondin & Lesson. Kierownica posiadała pneumatyczne wspomaganie. Wał napędowy posiadał przeguby Spicer (trójramienne). Hamulce były pneumatyczne, bębnowe, produkcji Westinghouse. Resory były półeliptyczne. Szybko zużywające się koła zębate 2 i 3 biegu oraz mostu tylnego reklamowano w fabryce. Autobus posiadał system kontroli ciśnienia w ogumieniu, sygnalizujący ubytek na pulpicie kierowcy. Resory nie znosiły przeciążeń autobusów i pękały. A tak poza tym, według pewnego starego spisu taki numer - 295 - powinno mieć Tubauto, a tu proszę, jednak Chausson. W 1954 r. kursowało po ulicach Warszawy 135 autobusów. Autobus na zdjęciu świeżo po remoncie. Żródło: Życie Lubelskie, 06.06.1954 r., fot. W. Piotrowski.
Author: Jacek Pudło
edytor
Comments: 8

Chausson APH4x #372

1957 - Warszawa, pl. Trzech Krzyży - taki, jak we wspaniałej powieści Leopolda Tyrmanda "Zły". Po lewej kiosk Juliusza Kalodonta, po prawej jeden z luksusowych samochodów, który być może nawet przewinął się przez warsztat inżyniera Alberta Wilgi... A na przystanku Chausson, być może taki sam, jak ten, którym dzielny kierowca Eugeniusz Śmigło ruszył w pościg za "buldogowatą" ciężarówką marki Chevrolet.
W długim wnętrzu autobusu pachniało świeżym lakierem, farbą i nowiutkimi obiciami siedzeń z imitacji skóry. Geniek czytał gdzieś, że lotnicy i marynarze wierzą w duszę statku czy samolotu, mówią o swych maszynach czy parowcach, że są dobre lub złośliwe, odważne, przyjazne albo wrogie ludziom. „Z autobusami jest tak samo — pomyślał — mają duszę. Jak ten na przykład. Wyjątkowo sympatyczny wózek”.
Czy Geniek w 1954 roku wziął za "nowego" jednego ze starszych Chaussonów pozyskanych z PKS-ów i wyremontowanych z przeznaczeniem do ruchu miejskiego, tak jak ten na zdjęciu? Czy może udało mu się załapać na jednego z 10 pierwszych Chaussonów APH521, które wyjechały na linie 116 i 125 w listopadzie 1954? Co o tym myślicie? :)
Zbiory NAC, autor: Zbyszko Siemaszko, sygnatura 3/51/0/6.20/174.

Author: NAC

Comments: 1

Chausson APH4x #387

- 1955 r. - Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście. Moja 650 fotka na TWB. Z tej okazji chyba jedno z najstarszych zdjęć na TWB. To jest klatka z filmu pt. "Niedzielny poranek - czyli Warszawa 1955 z okna autobusu". Był on pokazywany w tv Kino Polska. Przepraszam za jakość.
Author: kuki

Comments: 8

Phototrans

Countries:
Manufacturers:

User Statistics:
Online: