Login: Password:
Remember me
Password not working or forgotten?
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.

Accept Reject Show me more information

Not logged in | Log in | Sign Up

Scania CV AB/

Scania CK320UB 6x2 LB Hybrid #G0 416B

23 december 2014 - Słupsk, rondo u zbiegu ulic: Grunwaldzka x Stanisława Leszczyńskiego. Pierwsza deskorolka z nową technologią hybrydową wraca z próby. Pojazd wygląda dokładnie identycznie, jak #7693 (ma 14,8 metra długości oraz jest w układzie drzwi 1-1-1), ale na razie jedzie na prototypownię do Södertälje. Niemal pewne, że za ok. pół roku trafi do jakiegoś przewoźnika ze Sztokholmu (może znowu Nobina?).
Obiecałem opisać trochę hybrydy, więc słowa dotrzymuję. Zacznijmy od roku 2008, kiedy do Szwecji dostarczono dziewięć hybryd zasilanych... etanolem. Autobusy, z wielkim pudłem na dachu, kompletnie się nie przyjęły. W posiadaniu kilku sztuk najpierw był Swebus, potem Nobina, ale po roku przewoźnik zrezygnował z nich i oddał z powrotem do Scanii. Podobnie postąpiła firma LLT Luleå, który zakupił jeden pojazd. Można to uznać za jeden z większych niewypałów. W 2012 Södertälje zamówiło dwie hybrydy z silnikiem diesla - Kraft i Karamelle, i to one stworzyły zalążek do dalszych działań. Rok później Scania Słupsk dostarczyła 6 hybryd również z silnikiem diesla (Kypar`n, Korken, Lucibert, Sordo, Tengil oraz #7693) i na tych wozach ulepszano nową technologię, którą udało się wdrożyć w tym roku do demowej Citywide LE 12,0 SOP 1. Na razie autobusy hybrydowe można zamówić w dwóch długościach - 12-metrowych oraz 14,8 i tylko typ LE. Sercem układu napędowego jest 9-litrowy silnik o mocy (tutaj możliwość wyboru jednego z trzech) 250, 280 i 320 KM. Ten ostatni wariant jest wyposażony wyłącznie w technologię SCR. Klient może (ale nie musi) zamówić owiewkę na całej długości dachu, która obejmuje wszystkie elementy systemu hybrydowego (akumulatory litowo-jonowe) i wentylację na dachu. Oprócz biodesla, będzie można nabyć także hybrydy na gaz ziemny z silnikami o mocy 280 i 320 KM, jednak wyłącznie w wersji 18-metrowej. Jak podkreślają przedstawiciele Scanii, w tej kombinacji uzyskuje się oszczędność paliwa rzędu od 20 do 25%, a dzięki zastosowaniu emisji CO2 biodiesla od 60 do 65%. Średnia żywotność baterii wynosi ok. 6 lat.

Author: Patryk
edytor
Comments: 2

Scania CK320UB 6x2 LB Hybrid #Karl Johan

16 april 2014 - Reblinko, DK6. Pierwszy w tym roku wóz na prototypownię do Södertälje opuszcza Słupsk. Przed nim ponad 1300 km jazdy przez miejscowości Rostock, Kopenhagę i Helsingborg.
Sporo problemów było z tą hybrydą, ale ostatecznie pojechała (i to na kołach, bo pierwotnie miała odjechać jutro na lawecie). Co ciekawe, nie na prom do Gdańska, a właśnie w stronę Koszalina okrężną trasą. Jak też widać, ma od razu szwedzkie blachy, bo nie prowadziła jej pewna firma zajmująca się transportem, a po prostu przyjechali po nią sami Szwedzi.
Zaraz po świętach ruszają wozy do Jorlandy, Vantyy, Göteborga i Niemiec, a poza tym w fabryce pracy od groma.

Author: Patryk
edytor
Comments: 4

16 april 2014 - 13:55; Koszalin, ul. Syrenki.
O hybrydowych autobusach Scanii wiadomo niewiele, w zasadzie nic.
Autobusów hybrydowych wyprodukowanych przez Scanię jest mniej niż 10. Wszystkie są w wersji LE, a tylko jedna nie jest prototypem i wozi ludzi na linii miejskiej w Södertälje pod banderą Nobiny.
O autobusie ze zdjęcia można napisać, że ma 14,8 m. długości i wyposażono go w spalinowy, 320-konny silnik DC09 108 o normie Euro 6. Stanowisko pracy kierowcy w tym autobusie to pulpit typu FIP, czyli bez regulacji (tylko kierownica jest regulowana). We wnętrzu autobusu znajduje się 9 miejsc siedzących i dwa stoliki, reszta wnętrza nie jest zabudowana. Przy stolikach są gniazdka elektryczne. Do podłączenia laptopów, autobus wyposażono w przetwornicę na 230V. Hybrydę z fabryki odbierali szwedzcy inżynierowie, którzy, ze względu na brak wolnych miejsc na promach, pojechali do Szwecji drogą lądową, przez Niemcy i Danię.

Author: Michał K.
edytor
Comments: 4

Phototrans

Countries:
Manufacturers:

User Statistics:
Online: